Poprzednia strona
  • wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

05.08.2020

Spotkanie samorządowców z Leszkiem Bonną – wicemarszałkiem woj. pomorskiego

O stanie dróg wojewódzkich na terenie powiatu lęborskiego i planowanych inwestycjach w tym zakresie, samorządowcy z miast i gmin powiatu lęborskiego rozmawiali z Leszkiem Bonną – Wicemarszałkiem Województwa Pomorskiego oraz Iwoną Mielewczyk, Radną Sejmiku Województwa Pomorskiego. Wicemarszałek odwiedził Powiat Lęborski na zaproszenie Alicji Zajączkowskiej, Starosty Lęborskiego. Możliwe, że już 18 sierpnia zapadnie decyzja w zakresie priorytetów realizacyjnych wschodniej obwodnicy Lęborka.

– Pragnę serdecznie podziękować za dotychczasowe wsparcie i świetną współpracę z Urzędem Marszałkowskim, ze wszystkimi pracownikami, którzy uczestniczą w realizacji projektów wspierających nasze lokalne inicjatywy. Dzięki tej współpracy lęborski szpital mógł otrzymać wsparcie finansowe w wysokości miliona zł, a Domy Pomocy Społecznej w Lęborku zyskały prawie 172 tys. zł w ramach programu „Pomorskie SOS”. Kolejne środki już wkrótce trafią do DPS-ów w ramach programu „Pomorskie Pomaga”. Za to wsparcie jesteśmy wdzięczni. Miło nam, że pan Marszałek przyjął zaproszenie na spotkanie w Lęborku – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski, wprowadzając do głównego tematu spotkania, jakim były inwestycje drogowe.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich miast i gmin powiatu: Andrzej Strzechmiński – Burmistrz Łeby, Jerzy Pernal – Zastępca Burmistrza Lęborka, Jerzy Bańka – Wójt Gminy Cewice, Ryszard Wittke – Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska oraz reprezentanci Gminy Wicko z Beatą Ozimek – Kierownikiem Referatu Rozwoju Gminy. Wśród priorytetowych zadań, które trzeba by było pilnie zrealizować, samorządowcy podkreślali znaczenie wschodniej obwodnicy Lęborka w kontekście trwających prac przy realizacji drogi szybkiego ruchu S6. Inwestycje drogowe określono jako element realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego do roku 2030, której naczelnym celem jest „dobrobyt mieszkańców”. Podczas rozmów z Wicemarszałkiem samorządowcy podkreślali fakt wspólnych z powiatem realizacji inwestycji drogowych na drogach powiatowych. Obwodnica wschodnia Lęborka miałaby stanowić element wiążący powstającą trasę S6 z drogami na terenie powiatu, ułatwiając transfer technologii i stwarzając obszary na terenie powiatu bardziej atrakcyjnymi dla potencjalnych inwestorów z zewnątrz, przeciwdziałając realnie komunikacyjnemu i inwestycyjnemu wykluczeniu tej części regionu. – To nie jedyna obwodnica, jaką trzeba by było wybudować w województwie pomorskim – argumentował Wicemarszałek Leszek Bonna – Jestem w pełni przekonany w zakresie przedstawionych przez państwa argumentów i jestem gotowy do współpracy, jednak budżet Województwa Pomorskiego nie jest w stanie udźwignąć takiej inwestycji w krótkim czasie. To jest kwota netto sięgająca 130 mln zł, podczas gdy przyszły Regionalny Program Operacyjny szacowany jest, mówiąc oględnie, na ok. 400 kilkadziesiąt mln. Wiem, że obwodnica Lęborka jest potrzebna, ale musimy się zastanowić wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich, w jakich etapach należy ją realizować w zakresie niezbędnym. Ok. 18 sierpnia br. planuję spotkanie z dyrektorem ZDW w tym temacie.

Ogromnym ułatwieniem dla komunikacji na terenie miasta i powiatu było oddanie do użytku gruntownie zmodernizowanego wiaduktu w ciągu Al. Niepodległości w Lęborku, w maju br. Inwestycja w znacznym stopniu poprawiła komunikację i bezpieczeństwo, jednak rozmowy na temat wschodniej obwodnicy Lęborka muszą być kontynuowane, ponieważ do 2025 roku, obecny ciąg komunikacyjny przez centrum Lęborka może całkowicie utracić zdolność przepustową. – Jestem za tym, żeby tę obwodnice budować etapowo – mówił Wicemarszałek Bonna – Jej przebieg musi uwzględniać możliwości stwarzane przez S6 oraz interesy okolicznych gmin. Dobrze, że wstępnie wybrany wariant zakłada budowę drogi na terenach należących do gmin i Lasów Państwowych, co pozwoli ograniczyć koszty inwestycji wykluczać rekompensaty za wykup gruntów prywatnych i wyburzeń budynków.

Czy i kiedy powstanie wschodnia obwodnica Lęborka, która umożliwi odkorkowanie centrum miasta – okaże się w niedalekiej przyszłości. Jak podkreślił Wicemarszałek, Powiat Lęborski posiada w Sejmiku doskonałą rzeczniczkę powiatowych interesów w osobie radnej Iwony Mielewczyk, która na pewno należycie dopilnuje, by wszelkie pojawiające się szanse na budowę obwodnicy w pełni wykorzystać. Na razie ważne jest, żeby realizacja tej inwestycji została wpisana do planowanych inwestycji wojewódzkich, co umożliwi wystąpienie o dodatkowe środki z budżetu centralnego, o które samorządowcy miast, gmin i powiatu zamierzają zabiegać.

 

Starostwo Powiatowe w Lęborku

 

Kalendarz wydarzeń
Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenia Search and Views Navigation

Wydarzenie Views Navigation

14
maj

Brak wydarzeń

« Maj 2021 » loading...
P W Ś C P S N
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Fotorelacje