herb Cewice

Oficjalny serwis gminy

 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13
 • Pic 14
 • Pic 15
 • Pic 16
Dziś jest poniedzialek 17 grudnia 2018, dziś są imieniny: Olimpii i Łazarza

Powiat Lęborski wśród najlepszych powiatów w Polsce

dodano: 2018-04-11 12:16:40

Starosta lęborski Teresa Ossowska – Szara odebrała statuetkę potwierdzającą fakt, iż Powiat Lęborski został uznany za jeden z najlepszych samorządów powiatowych w kategorii powiatów średniej wielkości. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbyła się we wtorkowy (10.04) wieczór w Warszawie podczas XXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Prestiżowe wyróżnienie rankingu nasz powiat uzyskał po raz pierwszy w ciągu 20 lat istnienia. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Liderzy rankingu we wszystkich kategoriach uprawnieni są do używania tytułu "Dobry Polski Samorząd". Celem corocznie organizowanego przez Związek Powiatów Polskich przedsięwzięcia jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych powiatów w kraju, promowanie ich oraz integracja mieszkańców i środowisk.

Ocena prowadzona była w 6 kategoriach: Powiatów do 60 tys. mieszkańców, od 60 do 120 tys. mieszkańców, dużych powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców, miast na prawach powiatu oraz gmin miejskich i miejsko – wiejskich i wiejskich.
Powiat lęborski otrzymał maksymalne oceny punktowe w aż 11 obszarach podlegających ocenie w kategorii powiatów średniej wielkości. Zdecydowanie najwyżej oceniono ilość pozyskanych środków finansowych z funduszy zewnętrznych oraz z funduszy krajowych. Przypomnijmy, że właśnie ubiegłoroczny budżet był budżetem zdecydowanie proinwestycyjnym. Wiele rozpoczętych w ub. roku inwestycji jeszcze trwa i zakończy się w tym roku, jak choćby prace termomodernizacyjne czy znajdująca się na półmetku budowa stadionu lekkoatletycznego, zgodnego z wymogami PZLA, na którym będą mogły się odbywać lekkoatletyczne mityngi rangi ogólnopolskiej.
Doceniono także wielkość środków wydatkowanych na szkolenie kadry, środków wydatkowanych na realizację zadań publicznych, programy profilaktyczne z zakresu zdrowia. Premiowano również działalność służącą promocji aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym. Ten ostatni z wymienionych elementów cieszy się doskonałym odbiorem wśród mieszkańców i sporym zainteresowaniem, co potwierdza udział ponad 400 osób w uruchomionej akcji aktywizacji ruchowej mieszkańców „Powiat Lęborski. Z nami zdrowo i sportowo”. Celem akcji było zgromadzenie wspólnie 100 000 km w rejestrowanym systemie aplikacji mobilnej, by wesprzeć cel społeczny przedsięwzięcia. (Szerzej o postępach akcji informowaliśmy na stronie wczoraj)

Wśród najwyżej ocenianych elementów, wyróżniono również inicjatywy pomagające zachować specyfikę regionu, pielęgnowanie lokalnych zwyczajów, przyśpiewek i obrzędów, charakterystycznych dla naszego terenu.
- Już sama nominacja była dla nas sukcesem – mówi Teresa Ossowska – Szara, starosta lęborski – Skutkująca wyróżnieniem ocena dokonań naszego samorządu powiatowego to potwierdzenie zaangażowania w tworzenie tego sukcesu wszystkich osób zarządzających i pracujących w powiatowych jednostkach organizacyjnych. To również efekt skuteczności pracy Zarządu Powiatu oraz dobrej współpracy powiatu z naszymi gminami i miastami. Odbierając to wyróżnienia jestem dumna, że mam przyjemność współpracowania na co dzień ze sztabem fachowców w swoich dziedzinach, którzy świadomie współtworzą wspólne dobro o ponadczasowym wymiarze.

Kwalifikację do 15-tki najlepszych samorządów powiatowych w Polsce, powiat lęborski zawdzięcza również wysokiej ocenie działalności miejscowego szpitala, legitymującego się wyróżnieniem „Bezpieczny Szpital”. W zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych docenione zostało uczestnictwo w inicjatywach krajowych na rzecz ochrony klimatu. Pozytywne oceny powiat otrzymał również m.in. za wspieranie zdolnej i utalentowanej młodzieży, organizację pracowni informatycznych w podległych placówkach, a także za wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem samego urzędu.

Gala wręczenia nagród i wyróżnień był tylko jednym z wielu elementów XXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. Częściom stricte roboczym, związanym z funkcjonowaniem ZPP, towarzyszyła również sesja jubileuszowa, podczas której m.in. odbył się panel dyskusyjny „Refleksje nad rolą ustrojową samorządu gminnego i powiatowego w II III RP”, do udziału w którym zaproszeni zostali byli szefowie Rady Ministrów, sprawujący swe funkcje w latach 1997 – 2017.

e-Urząd

Ogłoszenia

Multimedia

Instytucje

Strategie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy w Cewicach
ul. W. Witosa 16
84-312 Cewice

tel: 59 861 34 60, 861 34 61
fax: 59 861 34 62
email: sekretariat@cewice.pl

Ważne informacje

NIP: 841-10-13-327
REGON: 000531677

konto: 33 9324 1018 0022 6556 2000 0330

Nasz urząd
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia