herb Cewice

Oficjalny serwis gminy

 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13
 • Pic 14
 • Pic 15
 • Pic 16
Dziś jest poniedzialek 17 grudnia 2018, dziś są imieniny: Olimpii i Łazarza

Informacja Urzędu Komunikacji Elektronicznej dot. procesu wyłączania sygnału telewizji analogowej i przejścia na odbiór cyfrowy

dodano: 2012-09-13 12:33:57

Nadawaniem naziemnych programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w standardzie DVB-T objęto już niemal cały obszar Polski. Proces stopniowego wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego rozpocznie się już w listopadzie, a pierwsze wyłączenia na terenie województwa pomorskiego rozpoczną się 28 listopada i będą dotyczyły programów telewizyjnych nadawanych w sposób analogowy z nadajników w Chwaszczynie, Gdyni i Gdańsku.

Tradycyjne analogowe telewizory, odbierające programy za pomocą anteny zazwyczaj zainstalowanej na dachu nieruchomości, nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Aby zatem uniknąć sytuacji, gdy np. na początku grudnia włączymy telewizor a na ekranie będzie widoczny tylko szum, należy wcześniej przystosować nasz odbiornik telewizyjny do odbioru sygnału cyfrowego.

Telewizor z tunerem cyfrowym

Do oglądania programów telewizyjnych emitowanych w sposób cyfrowy z nadajników naziemnych (w technice kodowania MPEG-4) potrzebny jest telewizor z fabrycznie wbudowanym tunerem DVB-T lub w przypadku, gdy nasz dotychczasowy telewizor nie posiada takiego urządzenia - zakup zewnętrznego tunera DVB-T (zwanego także dekoderem lub przystawką STB - Set-Top-Box).

Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu tunera/dekodera STB jest tańsze i nie wiąże się z wymianą odbiornika telewizyjnego.

Niezwykle istotnym jest, aby nasz sprzęt spełniał wymagania ustalone do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję poprawnego odbioru programów i usług dodatkowych dostępnych dzięki naziemnej telewizji cyfrowej.

 

Plusy cyfryzacji

Korzyści z przejścia na cyfrowe nadawanie programów telewizyjnych w Polsce to m.in.:

- nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,

- poprawa jakości obrazu i dźwięku,

- wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),

- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).

Dzięki cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpieniu tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, w miejsce dotychczas dostępnych drogą naziemną 7 programów telewizyjnych (w tym 4 o zasięgu ogólnopolskim: TVP1, TVP2, TVP3, POLSAT oraz dodatkowych: TVN, PULS i TV4) pojawią się w ofercie nowe bezpłatne programy o zasięgu ogólnokrajowym.

Odbiorcy będą mogli odbierać maksymalnie do 24 programów nadawanych drogą cyfrową. Więcej osób będzie mogło oglądać regionalną TVP Info. Możliwy będzie także odbiór programów TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia.

 

DVB-T w gminie Cewice

Na terenie gminy Cewice sygnał naziemnej telewizji cyfrowej można odbierać z nadajnika DVB-T Gdańsk/Chwaszczyno:

 • multipleks 1: kanał 64, częstotliwość 818 MHz,
 • multipleks 2: kanał 35, częstotliwość 586 MHz,
 • multipleks 3: kanał 48, częstotliwość 690 MHz,

oraz z nadajnika DVB-T Lębork/Skórowo Nowe:

 • multipleks 1: kanał 38, częstotliwość 610 MHz,
 • multipleks 2: kanał 45, częstotliwość 666 MHz.

Niektóre z powyższych parametrów są parametrami przejściowymi, z chwilą całkowitego wyłączenia telewizji analogowej poprawią się warunki w zakresie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej – sygnał cyfrowy będzie nadawany na kanałach dotychczas zajmowanych przez sygnał analogowy.

 

Pomiary dostępności DVB-T

Ocena możliwości odbioru sygnału cyfrowego prowadzona jest w całym kraju i potrwa do września. Pomiary są wykonywane na terenie 505 gmin, które zamieszkuje ponad 6 milionów Polaków. Pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatury w Gdyni aktualnie prowadzą pomiary zasięgu telewizji cyfrowej w województwie pomorskim. Rezultaty pomiarów zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej po zebraniu danych z terenu całej Polski.

 

Inne formy odbioru TV cyfrowej

Warto pamiętać także o dostępnych innych formach odbioru telewizji cyfrowej. Osoby, które obecnie korzystają z komercyjnych usług operatorów telewizji kablowej lub posiadają dekodery TV satelitarnej, jeśli nie są zainteresowane odbiorem programów naziemnej telewizji cyfrowej, nie muszą dokonywać wymiany instalacji antenowej, nabywać nowego odbiornika telewizyjnego lub dekodera DVB-T do starego telewizora. W płatnej ofercie operatorów TV kablowej lub satelitarnej są już obecne programy nadawane w technice cyfrowej, często nawet w dużej rozdzielczości obrazu (tzw. HD TV).

 

Więcej o cyfryzacji

Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej można uzyskać na stronach internetowych: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.polskacyfrowa.org

e-Urząd

Ogłoszenia

Multimedia

Instytucje

Strategie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy w Cewicach
ul. W. Witosa 16
84-312 Cewice

tel: 59 861 34 60, 861 34 61
fax: 59 861 34 62
email: sekretariat@cewice.pl

Ważne informacje

NIP: 841-10-13-327
REGON: 000531677

konto: 33 9324 1018 0022 6556 2000 0330

Nasz urząd
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia