herb Cewice

Oficjalny serwis gminy

 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13
 • Pic 14
 • Pic 15
 • Pic 16
Dziś jest czwartek 27 grudnia 2018, dziś są imieniny: Kosmy i Damiana

WIELKA GALA PIERWSZY TRENER

dodano: 2018-12-21 08:49:07

Jarosław Pruski TRENER I WYCHOWAWCA MISTRZA ŚWATA Damiana Schulza NAGRODZONY PRZEZ MINISTRA SPORTU

Program „Pierwszy Trener” powstał z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki. Szkoleniowcy, którzy mieli pierwszy i znaczący wpływ na dalsze sportowe losy obecnych mistrzów, otrzymują nagrodę od Ministra Sportu i Turystyki.

18 grudnia 2018 r., w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka nagrodził pierwszych trenerów tegorocznych medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. W wydarzeniu uczestniczyli również Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Alicja Omięcka, Prezes Zarządu spółki PL.2012+, Jan Widera, Podsekretarz Stanu MSiT, Dariusz Rogowski, Dyrektor Generalny MSiT oraz Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.

Nie byłoby sukcesów Biało-Czerwonych, gdyby nie Wy - drodzy Trenerzy. To Wy ich odkryliście dla polskiego sportu. Dziś dziękuję za Waszą pasję, zaangażowanie i trud - podkreślił podczas Gali minister Witold Bańka.

Program „Pierwszy Trener”

Każdy trener wskazany przez zawodnika jako pierwszy szkoleniowiec otrzymuje jednorazowy ekwiwalent. Do wskazania i tym samym nagrodzenia swojego pierwszego szkoleniowca są uprawnieni zawodnicy, którzy w danym roku sięgną po medal igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich, głuchych, mistrzostw Europy lub mistrzostw świata seniorów. Szkoleniowiec może otrzymać nagrodę za każdego zawodnika, którego prowadził i przez którego został wskazany. Jednocześnie sportowiec, niezależnie od liczby zdobytych medali, może wyróżnić swojego pierwszego trenera tylko raz. Jego wybór potwierdza właściwy polski związek sportowy.

Nagroda jest przyznawana szkoleniowcom, którzy mieli pierwszy i decydujący wpływ na rozwój kariery sportowej zawodnika. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki precyzuje, że pierwszym trenerem jest osoba, która brała udział w początkowym procesie szkolenia sportowca przez minimum 24 miesiące. Początkowy proces szkolenia obejmuje przygotowanie i udział w zawodach w kategorii wiekowej młodzika, juniora młodszego lub juniora, organizowanych i prowadzonych przez polski związek sportowy.

Wśród nagrodzonych przez Ministra Sportu i Turystyki trenerów znalazł się szkoleniowiec z Lęborka Jarosław Pruski, który, przypomnijmy, był trenerem i wychowawcą tegorocznego Mistrza Świata w piłce siatkowej Damiana Schulza, pochodzącego z Garczegorza. Damian przez wiele lat począwszy od mini siatkówki, młodzika, kadeta, juniora i seniora był zawodnikiem początkowo Pogoni Lębork, a potem SPS Lębork prowadzonym przez trenera Jarosława Pruskiego. Z SPS Lębork Damian przeszedł do Jokera Piła, a następnie do Trefla Gdańsk. W tym roku wychowanek trenera Pruskiego sięgnął wraz z Reprezentacją Polski po Mistrzostwo Świata w piłce siatkowej mężczyzn. W historii Powiatu Lęborskiego i miasta Lęborka jest to pierwszy sportowiec senior , który osiągnął tak ogromny sukces - wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata.

Trener Jarosław Pruski – Najwyższym dobrem każdego trenera jest moment, w którym uczeń przewyższy mistrza. Czekałem na taki moment 35 lat mojej trenerskiej kariery. Było wiele talentów wśród młodych zawodników naszego miasta i powiatu, z którymi przeżyłem wspaniałą siatkarską przygodę. Damian jest przykładem zawodnika, który mi zaufał, w którego ja wierzyłem i który pozwolił mi zrealizować moje najskrytsze marzenia trenerskie. Wychować Mistrza Świata to marzenie każdego trenera i mi się to udało, tym bardziej, jeżeli zawodnik i trener pochodzą z małej miejscowości czy miasta. To również ciężka praca ludzi, którzy pojawili się na tej trudnej drodze do mistrzostwa, takich jak Mama Damiana czy Pan Maciej Bieniasz, który dla Damiana był jak ojciec oraz kolegów z zespołu, którzy pomagali w rozwoju kariery Damiana. Wspaniały kolektyw młodych ludzi, z którymi praca była przyjemnością, a którzy dziś są moimi najlepszymi przyjaciółmi. Damian to wizytówka naszego miasta i powiatu, której ja jestem małą cząstką. Mam nadzieję, że przygoda Damiana sięgnie Igrzysk i medalu na nich, a moja - to nowi zawodnicy i nowe wyzwania.

Nagroda Ministra Sportu to ogromne wyróżnienie i docenienie mojej długoletniej pracy trenerskiej, jak również ogromne przeżycie, na które każdy trener czeka całe życie. Ogromne wzruszenie po wygranym finałowym meczu Mistrzostw Świata i podczas Gali, której byłem honorowym gościem. To również duma, że wychowanek, którym jest Damian pamięta o swoim pierwszym trenerze, klubie, i nie wstydzi się o tym mówić.

Państwo również możecie być dumni i możecie z dumą powiedzieć - to z naszego miasta, z naszej miejscowości czy naszego powiatu pochodzi Mistrz Świata Damian Schulz.

A ja z dumą powiem - tak spełniłem swoje marzenie - wytrenowałem i wychowałem Mistrza Świata.

Galeria zdjęć

e-Urząd

Ogłoszenia

Multimedia

Instytucje

Strategie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy w Cewicach
ul. W. Witosa 16
84-312 Cewice

tel: 59 861 34 60, 861 34 61
fax: 59 861 34 62
email: sekretariat@cewice.pl

Ważne informacje

NIP: 841-10-13-327
REGON: 000531677

konto: 33 9324 1018 0022 6556 2000 0330

Nasz urząd
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia