herb Cewice

Oficjalny serwis gminy

 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13
 • Pic 14
 • Pic 15
 • Pic 16
Dziś jest czwartek 27 grudnia 2018, dziś są imieniny: Kosmy i Damiana

Zespół folklorystyczny

dodano: 2012-02-24 11:25:08

Chór "Marësci" powstał 15.02.1989 r. W jego skład weszły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Cewice.

Założycielką i pierwszą szefową zespołu była Maria Sucharska, a kierownikiem muzycznym Piotr Kaszkowiak. Zespołem obecnie kieruje Regina Gańska. Kierownikiem muzycznym od kilkunastu lat jest Leszek Łunecki. Na akordeonie gra Karol Szuta, a do kaszubskich pieśni wykorzystywane są również diabelskie skrzypce.

W zespole śpiewa 12 pań, które są bardzo otwarte na powiększenie swojego grona. Mile widziani w zespole byliby panowie, którzy wzbogaciliby swoimi głosami brzmienie zespołu.

Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury w Cewicach pod patronatem Urzędu Gminy w Cewicach.

"Marësci" propagują folklor kaszubski, ponieważ stąd się wywodzą. Korzystają ze śpiewników autorstwa ks. Peplińskiego, J. Trepczyka i Ropieli. Śpiewają pieśni kaszubskie, kolędy w języku kaszubskim i polskim, pieśni ludowe z innych regionów kraju, pieśni biesiadne oraz pieśni w języku esperanto i w języku niemieckim. Repertuar zespołu liczy około 300 pieśni.

Zespół od około dwóch lat śpiewa razem z dziecięcym zespołem regionalnym "Skrzaty", którego kierownikiem jest Katarzyna Cybula. Jest to zespół dziecięco-młodzieżowy, liczący 26 osób w wieku 3-16 lat z terenu Gminy Cewice. "Skrzaty" śpiewają i tańczą przy akompaniamencie orkiestry ludowej, w skład której wchodzą akordeon, skrzypce i burczybas. W repertuarze "Skrzatów" są tańce kaszubskie, pieśni kaszubskie, proza i poezja kaszubska oraz inne pieśni ludowe. Obydwa zespoły regularnie spotykają się na swoich próbach.

"Marësci" i "Skrzaty" występowały na uroczystościach gminnych, dożynkach, festynach odbywających się na terenie gminy, powiatu i województwa, Zjazdach Kaszubów, mszach św., wigiliach regionalnych, zlotach turystycznych, koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, promocjach książek o tematyce kaszubskiej, kaszubskim tabaczeniu, przeglądach zespołów artystycznych, konkursach "Rodno Mowa", Festiwalu Pieśni Regionalnej i Patriotycznej w Sierakowicach, Czarnym Weselu w Klukach, przeglądach wojewódzkich KGW i KR oraz gościnnie w Gminie Wierzchucino na przeglądzie zespołów kaszubskich.

"Marësci" współpracują z zespołami "Potęgowianki" z Potęgowa, "Jasień" z Rokit oraz "Zosieńki" z Wicka. Kilka lat temu zespół nawiązał kontakt z esperantystami, których przedstawicielem jest Daniela Emler.

Chór występował również poza granicami Polski. Dzięki tournee zagranicznym "Marësci" zwiedziły pół Europy i zawitały nawet do Azji, sławiąc ziemię kaszubską i gminę Cewice.

W czerwcu 2002 roku zespół wyjechał na Litwę i Łotwę. Koncerty odbyły się w trzech miastach: Wilnie, Kownie i Rydze. Wyjazd był również wspaniałą okazją do zobaczenia najpiękniejszych zakątków Litwy i Łotwy.

Następne tournee odbyło się w 2004 roku. Tym razem zespół odwiedził Niemcy, Luksemburg, Belgię, Francję, Holandię. Oprócz wielu występów chór zobaczył również wiele wspaniałych miejsc: Brugię, wieżę Eiffla, Pola Elizejskie, Luwr, parlament europejski oraz Morze Północne.

Ostatni zagraniczny wyjazd został zorganizowany 2005 roku. "Marësci" miały okazję przebywać na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, w Bułgarii, Rumuni, Serbii, Chorwacji i Turcji. W pamięci członkiń zespołu pozostały wspomnienia z pobytu nad Morzem Czarnym, wizyty na Górze Gellerta w Budapeszcie, przeprawy promem przez Morze Marmara do Stambułu oraz cudowne widoki tureckich świątyń.

Bardzo ważną datą w historii zespołu był czerwiec 1999 roku. Podczas wizyty w Sopocie Naszego Ukochanego Papieża Jana Pawła II "Marësci" znalazły się w 1000-osobowym chórze, który śpiewał podczas Mszy Świętej na hipodromie. Występ poprzedziły próby z panem Wiśniewskim. Pamiątką po tym występie jest nagrana kaseta z Mszy Świętej. Na zakończenie spotkania z Ojcem Świętym Kaszubi spontanicznie zaśpiewali Janowi Pawłowi II pieśni kaszubskie.

Zespoły "Marësci" i "Skrzaty" są otwarte na Państwa zaproszenia do uświetnia imprez. Wszyscy zainteresowani mogą skontaktować się z zespołami za pośrednictwem Gminnego Centrum Kultury w Cewicach, tel./fax 59 86 11 490, e-mail: gck.cewice@wp.pl

Galeria zdjęć

e-Urząd

Ogłoszenia

Multimedia

Instytucje

Strategie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy w Cewicach
ul. W. Witosa 16
84-312 Cewice

tel: 59 861 34 60, 861 34 61
fax: 59 861 34 62
email: sekretariat@cewice.pl

Ważne informacje

NIP: 841-10-13-327
REGON: 000531677

konto: 33 9324 1018 0022 6556 2000 0330

Nasz urząd
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia