• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

Zespół regionalny „Marësci”

Zdjęcie ilustracyjne

Zespół Regionalny “Marësci” powstał 15.02.1989 r., a w jego skład weszły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Cewice. Założycielką i pierwszą szefową zespołu była Maria Sucharska, a kierownikiem muzycznym Piotr Kaszkowiak. Zespołem obecnie kieruje Regina Gańska. Kierownikiem muzycznym od kilkunastu lat jest Leszek Łunecki. Na akordeonie gra Karol Szuta, a do kaszubskich pieśni wykorzystywane są również diabelskie skrzypce. W zespole śpiewa 12 pań, które są bardzo otwarte na powiększenie swojego grona. Mile widziani w zespole byliby panowie, którzy wzbogaciliby swoimi głosami brzmienie zespołu.

Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury w Cewicach pod patronatem Urzędu Gminy w Cewicach. “Marësci” propagują folklor kaszubski, ponieważ stąd się wywodzą. Korzystają ze śpiewników autorstwa ks. Peplińskiego, J. Trepczyka i Ropieli, śpiewają pieśni kaszubskie, kolędy w języku kaszubskim i polskim, pieśni ludowe z innych regionów kraju, pieśni biesiadne oraz pieśni w języku esperanto i w języku niemieckim. Repertuar zespołu liczy około 300 pieśni.

Dziecięcy zespół regionalny “Skrzaty” powstał przy Gminnym Centrum Kultury w Cewicach w maju 2001 roku. Pomysłodawczynią i zarazem kierownikiem zespołu jest Pani Katarzyna Cybula.  Jest to zespół dziecięco-młodzieżowy, w wieku 3-16 lat. “Skrzaty” śpiewają i tańczą przy akompaniamencie orkiestry ludowej, w skład której wchodzą akordeon, skrzypce i burczybas. W repertuarze “Skrzatów” są tańce kaszubskie, pieśni kaszubskie, proza i poezja kaszubska oraz inne pieśni ludowe. Na zajęciach dzieci przygotowywane są również do konkursu recytatorskiego Poezji i Prozy Kaszubskiej “Rodna Mowa”, gdzie corocznie osiągają czołowe miejsca w eliminacjach powiatowych i reprezentują powiat i gminę na szczeblu wojewódzkim.


“Marësci” i “Skrzaty” występują na uroczystościach gminnych, dożynkach, festynach odbywających się na terenie gminy, powiatu i województwa, Zjazdach Kaszubów, mszach św., wigiliach regionalnych, zlotach turystycznych, koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, promocjach książek o tematyce kaszubskiej, kaszubskim tabaczeniu, przeglądach zespołów artystycznych, konkursach “Rodno Mowa”, Festiwalu Pieśni Regionalnej i Patriotycznej w Sierakowicach, Czarnym Weselu w Klukach, przeglądach wojewódzkich KGW i KR. “Marësci” współpracują z zespołami “Potęgowianki” z Potęgowa, “Jasień” z Rokit oraz “Zosieńki” z Wicka. Kilka lat temu zespół nawiązał kontakt z esperantystami, których przedstawicielem jest Daniela Emler. Chór występował również poza granicami Polski. Dzięki tournee zagranicznym “Marësci” zwiedziły pół Europy i zawitały nawet do Azji, sławiąc ziemię kaszubską i Gminę Cewice. W czerwcu 2002 roku zespół wyjechał na Litwę i Łotwę. Koncerty odbyły się w trzech miastach: Wilnie, Kownie i Rydze. Następne tournee odbyło się w 2004 roku. Tym razem zespół odwiedził Niemcy, Luksemburg, Belgię, Francję, Holandię.  Ostatni zagraniczny wyjazd został zorganizowany 2005 roku. “Marësci” miały okazję przebywać na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, w Bułgarii, Rumuni, Serbii, Chorwacji i Turcji. W pamięci członkiń zespołu pozostały wspomnienia z pobytu nad Morzem Czarnym, wizyty na Górze Gellerta w Budapeszcie, przeprawy promem przez Morze Marmara do Stambułu oraz cudowne widoki tureckich świątyń. Bardzo ważną datą w historii zespołu był czerwiec 1999 roku. Podczas wizyty w Sopocie Jana Pawła II “Marësci” znalazły się w 1000-osobowym chórze, który śpiewał podczas Mszy Świętej na hipodromie. Na zakończenie spotkania z Ojcem Świętym Kaszubi spontanicznie zaśpiewali Janowi Pawłowi II pieśni kaszubskie.

Zespoły “Marësci” i “Skrzaty” są otwarte na Państwa zaproszenia do uświetnia imprez. Wszyscy zainteresowani mogą skontaktować się z zespołami za pośrednictwem Gminnego Centrum Kultury w Cewicach, tel./fax 59 86 11 490, e-mail:maresciskrzaty@gmail.com,  gck.cewice@wp.pl.

Fotorelacje