Poprzednia strona
  • wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

07.05.2020

WIDEONARADA Z SAMORZĄDOWCAMI

Tematyka uruchamiania placówek przedszkolnych i żłobków w sytuacji stopniowego znoszenia ograniczeń, dostępność boisk i stadionów oraz przyjęte rozwiązania w zakresie wypłat godzin nadliczbowych nauczycielom to główne zagadnienia wideokonferencji, którą Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski odbyła z samorządowcami miast i gmin w powiecie lęborskim.

Starosta przekazała uczestnikom spotkania ustalenia z ostatniej narady z wojewodą, dotyczące głównie działań w celu tworzenia punktów „drive-tru” w Słupsku i Chojnicach, które usprawnią proces przeprowadzania testów, a także obiecanego rządowego programu dopłat do środków transportu publicznego, które mają choć w części zrekompensować straty, jakie przewoźnicy ponieśli w związku z ograniczeniami w przewozie osób i zamrożeniem gospodarki, co spowodowało rezygnację wielu pasażerów z wykupienia biletów okresowych.

Kolejnym omawianym tematem były decyzje samorządów w zakresie planowanego uruchamiania żłobków i przedszkoli. Obecnie w Lęborku działa 5 spośród 9 niepublicznych przedszkoli. Następne będą uruchamiane wg potrzeb.

W przypadku dostępności boisk i stadionów, w Lęborku działa stadion miejski, który jest obsługiwany przez pracowników dbających o zachowanie niezbędnych wymogów bezpieczeństwa. Na etapie otwierania znajdują się obiekty przyszkolne, które czynne będą przez 7 dni w tygodniu w godz. 8-20, również z zachowaniem reżimów sanitarnych. Powiat uruchomił stadion przy ZSMI w godz. 8-21, boisko PCE w godz. 7-15 i „Orlik” przy ZSGŻiA w godz. 10-15. W pozostałych gminach powiatu lęborskiego otwarcie boisk nastąpi prawdopodobnie po powrocie uczniów do szkół.

W kwestii wypłat nadgodzin dla nauczycieli wiążące jest pismo Kuratora Oświaty z 27 kwietnia br., zawierające zalecenie realizowania podstawy programowej. W związku z tym wypłata nadgodzin nastąpi w przypadkach, w których one występują.

Starosta przekazała samorządowcom informacje dotyczące realizowanych za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy form wsparcia dla przedsiębiorców. Do środy (6.06) wpłynęły do PUP 2.444 wnioski o pożyczkę w wysokości 5 tys. zł na łączną kwotę ponad 12 mln zł. Do tej pory wypłacono pożyczki 853 wnioskującym na łączną sumę przekraczającą 4 mln zł. Aktualnie powiat opracowuje rozwiązania przyspieszające obsługę wniosków przez PUP, możliwe do zastosowania w sytuacji nadzwyczajnej. Oprócz pożyczek, 108 wniosków o pomoc złożyły osoby „samozatrudnione”. 102 wnioski dotyczą dopłat do wynagrodzeń dla pracowników. Powiat dba na bieżąco o zabezpieczenie środków na wypłaty tych form pomocowych i przy uwzględnieniu wcześniejszych deklaracji wojewody, środki zostaną zabezpieczone dla wszystkich wnioskujących.

O sytuacji epidemicznej na obszarze powiatu mówił Zbigniew Barański, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Zespół wymazowy pobrał próbki u wszystkich pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej nr 1 i trwa oczekiwanie na wyniki. W ciągu najbliższych dni, zbadani zostaną podopieczni DPS 2 i Domu Seniora „Magnolia”. Trwają również czynności weryfikacyjne – powtórne wymazy – u 2 osób, u których stwierdzono w poprzednim badaniu wynik dodatni. Jeśli dwa kolejne wyniki będą ujemne, osoby zostaną uznane za ozdrowieńców.

Komendant Powiatowy Policji poinformował o zastosowaniu postępowania mandatowego w ub. weekend w związku ze złamaniem przez jednego z restauratorów zakazu rozstawiania stolików i serwowania posiłków. Policjanci zapowiadają również bieżące reagowanie na obowiązek stosowania maseczek, ponieważ wciąż znaczna liczba osób nie stosuje się do tego obowiązku.

Kalendarz wydarzeń
Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenia Search and Views Navigation

Wydarzenie Views Navigation

25
styczeń

OTWARTE SADZENIE LASU

MIĘDZY NAMI KOBIETAMI W GCK – MAKRAMA

AKCJA POBIERANIA KRWI

WIOSENNY TUŁACZ 2020

GALA SPORTU POWIATU LĘBORSKIEGO

TROPEM WILCZYM – BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

TARGOWISKO 7:00-13:00

TARGOWISKO 7:00-13:00

POCZTYLION – RAJD ROWEROWY

IV RODZINNY RAJD ROWEROWY – GCK-BUKOWINA-GCK

Targowisko – otwarcie

PSZOK – otwarcie

XIX Powiatowe Dożynki – Krępa Kaszubska

III Bieg na Orientację Drużyn Strażackich – Krępkowice, jezioro Brody

27 finał WOŚP

II sesja

5. powiatowy przegląd solistów-instrumentalistów

+ Eksportuj wydarzenia
« Styczeń 2021 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Fotorelacje